Tervezés lépésről lépésre

Faragjon le milliókat velünk már a tervezés fázisában!

Mi kivitelezéssel is foglalkozunk, így valós árajánlatot tudunk adni a teljes házra vagy egy-egy választott műszaki megoldásra. Ha padlófűtést, tornyot, vagy nagy erkélyt szeretne, mi megmondjuk annak külön többletköltségét, így a költségvetést is tervezhet nem csak házat. A munka végén tőlünk energetikai tanúsítványt is kap, így rezsit is tervezhet velünk előre.

Nálunk egy szép ház tervezése nem kerül többe mint egy átlagos házé.

Mi a különbség a jó tervező és a “rajzoló” közt? A tervező felteszi azokat a kérdéseket amivel megtudja az Önök igényét, így olyan házat ad át amilyet szeretnének és meg is mondja mennyibe fog kerülni.

A tervezés menete

  1. Igények felmérése, előzetes költségvetés
  2. Televálasztás (a vétel előtt Önkormányzati, Földhivatali egyeztetések)
  3. Helységek és kapcsolataik felrajzolása (funkcionalitás meghatározása)
  4. Stílus meghatározás
  5. Energetikai tervezés
  6. Alaprajzok, végleges változat elfogadása
  7. Látványtervek, végleges változat elfogadása
  8. Engedélyezési terv elkészítése, beadása
  9. Szükség esetén kiviteli terv elkészítése
  10. Szükség esetén kerítésterv, kerttervezés elkészítése
  11. Szükség esetén tervezői művezetés/felelős műszaki vezetés / műszaki ellenőrzés az építkezés során

Tervezés lépései részletesen

Alaposan gondolja át hol vesz telket, mert az otthonát később már nem tudja máshová vinni.
A telekválasztás 5 legfontosabb alapszabálya:
  1. Az adott telekre vonatkozó építési, hasznosítási szabályok összegyűjtése
  2. A közművekre vonatkozó előírások, kötelezések
  3. Az igényeink vizsgálata hogyan illeszkedik az adott telek lehetőségeibe, tulajdonságaiba.
  4. A telek környezetének megfigyelése (hétköznap, hétvégén, nappal és éjszaka), szomszédok megismerése
  5. Tulajdoni lap lekérése, annak tartalmának értelmezése
  6. Az adásvétel bonyolításához lehetőleg saját megbízható ügyvéd megbízása
Ha biztos benne hogy építkezni szeretne, de még csak az igénye van meg és telke sincs, érdemes már ekkor egy építészt megkeresni akár családi ház tervezésén, -vásárláson vagy lakásvásárláson gondolkozik. Egy tapasztalt építész már a kezdeti lépések során rávilágíthat a tervezéssel-építéssel kapcsolatos jogi, hatósági és egyéb szakmai buktatókra amit más nem vesz észre. A jogszabályok és rendeletek folyamatos változása már önmagában elég érv arra, hogy ne szakmai segítség nélkül fogjon bele egy telekvásárlásba.
  1. Az adott telekre vonatkozó építési, hasznosítási szabályok összegyűjtése Érdemes bemenni az Önkormányzatra és megérdeklődni, hogy arra a telekre lehet-e építeni, és felvázolni hogy milyen jellegű épületet szeretne építeni rá. Ha úgy látja nem egyértelmű a tájékoztatás az Önkormányzat részéről, be lehet adni egy “elvi építési engedélyt”, ha azt elfogadják, az abban szereplő paraméterek miatt biztosan nem utasíthatnak vissza építési engedélyt.
  2. A közművekre vonatkozó előírások, kötelezések Az épület ráköthető-e minden közműre, és az utcában megvan-e az összes közmű? Az adott telekre befizették-e a közmű hozzájárulásokat?
  3. Az igényeink vizsgálata hogyan illeszkedik az adott telek lehetőségeibe, tulajdonságaiba A beépítési előírások alapján meghatározzuk az épület maximális méreteit, szintek száma, a tető formája (lapostető, tető hajlásszög), ha ez megfelel Önnek akkor a továbbiakban nem lehet gond. A telekre lehet-e többlakásos épületet építeni, és a házat a telken hol kell elhelyezni?
  4. A telek környezetének megfigyelése (hétköznap, hétvégén, nappal és éjszaka), szomszédok megismerése Fontos nappal, este(éjszaka), hét közben és hétvégén is megfigyelni a telek környezetét, nehogy az adásvétel után derüljön ki hogy hét közben 8-20 óráig egy fűrészüzem működik a közelben elviselhetetlen zajjal, avagy hétvégén olyan nagy a forgalom a környező utakon, hogy szintén nagy zajterhelést jelent. Fontos a telek tájolása, ezzel kapcsolatban a helységek benapozottságának számítása.
  5. Tulajdoni lap lekérése, annak tartalmának értelmezése A tulajdoni lapon szereplő adatokat meg kell ismerni és értelmezni kell. Ebben a legjobb segítség egy ügyvéd lehet, de mi is tudunk segíteni ha erre van szükség. Fontos hogy azzal egyezkedjünk az eladásról aki az eredeti tulajdonos, tudjuk mennyi hitel vagy egyéb teher van rajta, van-e rajta szolgalmi jog, valóban akkora a telek mérete mint az a tulajdoni lapon van, stb…
  6. Az adásvétel bonyolításához lehetőleg saját megbízható ügyvéd megbízása Az a legjobb, ha mi viszünk ügyvédet, mert ő biztosan a mi érdekeinket (is) nézi, így nem felejthet el olyan részleteket az adásvétel kapcsán ami számunkra hátrányos következménnyel jár.
A tervezés során még könnyen cserélgetjük a helységeket, de a megépítés után mér csak átépítéssel lehet.
Az alapadatok meghatározásának 5 legfontosabb alapszabálya:
  1. Mekkora legyen a ház?
  2. Milyen funkciókat kell hogy kielégítsen a ház, helységek megnevezése, elrendezése?
  3. A telek mely részén helyezkedjen el
  4. A környezet nagy vonalakban való meghatározása
  5. Energetikai, költség irányvonalak beépítése.
  1. Mekkora legyen a ház? A telek adottságait és a beépítési lehetőségeket figyelembe véve meg kell határozni az épület hosszát, szélességét, magasságát. Meg kell határozni, hogy szeretnének-e teraszt, és mekkorát, szükség van-e pincére, továbbá szükség van-e egyéb kiszolgáló építményre (medence, kis faház, különálló garázs, stb…) Ezekben mind segítséget nyújtunk ötletadással, előzetes költségbecslésekkel. Tényleg szükséges-e vendégszobát építenie, ha csak évente kétszer 1 hétig vannak vendégei? Legyenek kicsi közlekedők, csak annyi fürdőszobát építsen ami tényleg kell, egy fürdőszoba 4-5 millió Ft is lehet.
  2. Milyen funkciókat kell hogy kielégítsen a ház, helységek megnevezése, elrendezése? Az alapadatok meghatározása során átbeszéljük hogy miket kell majd tudnia a háznak az évek során. Hány helység legyen, mekkorák legyenek ezek, ezek hogyan kapcsolódjanak egymással? Pl. Az esetleges vendégek lehetőleg ne találkozzanak a fürdőszobából lefeküdni induló feleséggel, vagy a gyerekszobák ne a nappali közvetlen közelében legyenek, a garázs lehetőleg az előszobával legyen kapcsolatos, és még sok hasonló. Vannak-e, lesznek-e gyerekek, szeretnének-e társasági összejöveteleket a házban vagy a kertben, a nappali mennyire legyen kapcsolatos a konyhával, és még sok-sok egyéb lehetőség kialakítása. Érdemes a nappali-konyha-étkezőt egy légtérbe helyezni ha ez nem kizóró ok Önnek, ezzel legalább 2 m2 falat és 6 m2 közlekedőt takarít meg, ami minimum 1 millió Ft.
  3. A telek mely részén helyezkedjen el Az építési előírások és a használat szempontjait figyelembe véve el kell helyezni a házat a telken. Segítünk a funkciók és az adottságok figyelembevételével elhelyezni kerti sütögetőt, gyerek sarkok(homokozó, csúszda, kismedence, stb..), meghatározni az autók bejárását és parkolását a telken, továbbá átbeszéljük mindazon lehetőségeket amit a telek nyújt a megrendelőknek
  4. A környezet nagy vonalakban való meghatározása A családi ház fontos része a környezet,és a legközvetlenebb környezet a kert, és ha nem is tervezzük még meg ebben a fázisban, azért jó ha meghatározzuk a kert fő funkcióit. Pl. csak dísz, gyerek és szabadidő tevékenység, családi összejövetelekre is alkalmas, sok fű, sok bokor-fa, és ezek kombinációja.
  5. Energetikai, költség irányvonalak beépítése Már ebben a szakaszban meg kell határozni bizonyos tulajdonságokat, amik a későbbiekben a családi ház energetikáját, költségét optimalizálja, így ezek mentén haladjon tovább a tervezés.
Az alapadatok meghatározása az épület méreteit (szélesség, hossz, magasság, mélység), telken való elhelyezkedését jelenti. Ilyenkor szoktuk meghatározni az egyes helységek kapcsolatát, azaz a fürdőszoba a hálószobával kapcsolatban legyen-e és csak azzal legyen-e kapcsolatban, stb… Végig szoktuk követni a megbízó tevékenységét a ha hazaérkezik: hol van a garázs – előszoba – szoba. Hogyan viselkedik ha otthon van: a konyhából vagy a nappaliból szeretne kimenni a kertbe.
A stílus mögött egy ember van, az ember mögött egy élet van (Kosztolányi Dezső). A divat változik, a stílus örök (Coco Chanel).
A stílus meghatározásának 4 legfontosabb alapszabálya
  1. Ismerje meg az egyes stílusokat, azok jellegzetességei
  2. Válasszuk ki a számunkra leginkább tetsző stílust
  3. Lehetőleg ne keverjük az egyes stílusokat
  4. Ne egy meglévő tervet akarjon ráhúzni az elképzelésére, inkább fordítva.
 
  1. Ismerje meg az egyes stílusokat, azok jellegzetességei Ismerje meg segítségünkkel a stílusokat azok előnyeivel és hátrányaival, hogy az összes információ birtokába legyen ha dönteni kíván.
  2. Válasszuk ki a számunkra leginkább tetsző stílust A stílus meghatározásánál azok jellemzőinek elmondásával és már elkészült házak képeinek megtekintésével közösen kialakítjuk a ház elsődleges stílusát. Az Önöknek tetsző stílust csak akkor válasszák ki ha annak jegyeivel tudnak azonosulni, és esetleges korlátai beleférnek az elképzelésükbe. Pl. Egy Bauhaus ház jellemzően nagy üvegezett felületekkel rendelkezik, ha ez nem tetszik, akkor más irányba érdemes nézelődni. Ma jellemző “divatos”stílusok: mediterrán, bauhaus, modern, minimalista, energiatakarékos
  3. Lehetőleg ne keverjük az egyes stílusokat Csak egy stílust lehet választani akkor is ha több tetszik, ezek keveredése nem szokott jó eredményre vezetni. Persze ötleteket, nem annyira jellegzetes megoldásokat át lehet venni, de javasoljuk hogy egy stílus irányba mutasson a ház tervezési vonala.
  4. Ne egy meglévő tervet akarjon ráhúzni az elképzelésére, inkább fordítva Sokszor gond szokott lenni hogy a megrendelő meglát egy tetszetős tervet(képet) és mindenáron abba akarja beleerőltetni az igényeit. Ez ritkán sikerül, inkább fordítva javasoljuk, az elképzelésébe tegye bele a tetsző elemeket.
A papír mindent elbír minden lehetőséget ki kell próbálni hogy megtaláljuk a legjobb megoldást. Minél később avatkozunk be ezután, annál többe kerül.

Az alaprajz készítés 4 legfontosabb alapszabálya

  1. Ragaszkodjunk az eddigiek során lefektetett szabályokhoz
  2. A tömeg és az alaprajz együtt jár, ezt egyben kell megtervezni
  3. Ne féljünk eldobni egy közepesen jó alaprajzot, a cél a tökéletes
  4. Mindent tervezzünk meg a legutolsó bútorig
  5. A kivitelezhetőséget is szem előtt kell tartanunk.
  1. Ragaszkodjunk az eddigiek során lefektetett szabályokhoz
    Amit az eddigiek során meghatároztunk, az az igényeinket és lehetőségeinket tükrözi, nem engedhető meg hogy az eddigiek során meghatározott és kitalált szabályokat felrúgja. Ha Úgy érzi ez mégsem az amit szeretne inkább érdemes előröl kezdeni az első-második-stb… lépéssel.
  2. Ne féljünk eldobni egy közepesen jó alaprajzot, a cél a tökéletes
    Ha úgy érzi nem olyan a felrajzolt ház amiben szívesen lakna, inkább rajzolunk egy másikat az eddigi szabályok mentén. Akkor szoktunk felállni az alaprajz szerkesztés mellől ha a megrendelő úgy érzi megtalálta a tökéletes megoldást. Persze gyakran előfordul hogy a cél érdekében kompromisszumokat is kell kötni.
  3. Mindent tervezzünk meg a legutolsó bútorig
    Egy jó alaprajz tartalmaz mindent ami a házban benne lesz (TV, konyhapultok, sütő, fürdőkád, bútorok, stb…), így elkerülhetjük azt az állapotot hogy a mosógépnek, kandallónak, stb. nincsen helye. Ez gyakran nehéz feladat ebben a szakaszban, de a későbbiek során meghálálja magát.
  4. A kivitelezhetőséget is szem előtt kell tartanunk.
    Ne felejtsük el ezt a tervet meg is kell építeni, ezért mi folyamatosan segítünk abban hogy a kivitelezhetőség és a költségek keretein belül maradjunk.
Az energetikai terv a jövőben spórol nekünk százezreket.

Az energetikai terv 3 legfontosabb alapszabálya:

  1. Minden energetikai fejlesztésről megtérülési számítást kell csinálni
  2. Ne áldozzon fel a jó energetikai besorolás érdekében mindent
  3. A lehető legtöbb előkészítést tegye be a házba

Minden energetikai fejlesztésről megtérülési számítást kell csinálni.
Vannak nagyon drága gépészeti rendszerek amik ugyan sokat spórolnak, de sokba is kerülnek. Vannak olyan beruházások amik soha ne térülnek meg, így minden esetben meg kell vizsgálni hogy egy adott beruházás mikor térül meg, azaz ki kell számolni mennyibe kerül- mennyit spórol, és a kettő hányadosa megadja megtérülési időt. Mi bekérünk több ajánlatot is egy-egy beruházásról.

Ne áldozzon fel a jó energetikai besorolás érdekében mindent.
Pontosabban legyen tisztában hogy egy jó energetikai megoldás milyen hatással van e külső megjelenésre. Pl. a sok napkollektor rontja egy mediterrán hatású ház küllemét. Energetikailag a legideálisabb hát egy kocka, de ez nem mindig a legszebb. Sokszor kompromisszumot kell kötni a szépség és a takarékosság között. Mi mindig elmondjuk egy megoldás energetikai előnyét-hátrányát, és annak esztétikai hatását.

A lehető legtöbb előkészítést tegye be a házba.
Lehet hogy most nincs pénze sok megoldásra, de ezek előkészítése (gyakran ez csak csövezéseket jelent) mindenképpen kerüljön be a házba. Ezek költsége általában csak pár tízezer forint, de ha beépítésre kerülne sor, százezreket spórolhat vele. Előfordulhat, hogy pályázati pénzeket is adnak bizonyos gépészeti beruházásokra. 

Az energetika lényege az energiatakarékos ház tervek elkészítése a gazdaságos működés jegyében. Egy ház terv több dologtól lehet gazdaságos, sokszor olyan dolgoktól amit egy normál tervbe be sem írnak (pl. termosztatikus radiátorelzárók, digitális termosztát, stb…).
Egy energiatakarékos terv sokszor nem kerül többe, sőt a kivitelezésem sem több, csak több odafigyelést igényel. Mivel mi energetikai tanúsítvánnyal is foglalkozunk könnyedén meg tudjuk határozni azokat a paramétereket amitől egy terv gazdaságos lesz.

Ma már nem szabad olyan házat tervezni ami nem energiatkarékos.

Egy látványterv önmagáért beszél.
A látványterv értékelés 3 legfontosabb alapszabálya:
  1. Ha valami nem tetszik változtassa meg a terven
  2. Ne várjon csodát.
  3. Belső tereket is nézze meg
  1. Ha valami nem tetszik változtassa meg a terven Ha nem tetszik, meg kell változtatni. Gyakran előfordul, hogy nem megfelelő arányok miatt az elképzelés nem találkozik a valósággal. Ilyenkor meg kell változtatnia tervet. Ne gondolja hogy :”jól lesz az” és majd az építés során próbálja megváltoztatni, mert attól más területeken komplikációk léphetnek fel. Pl. nem fér be egy ajtó, a lépcső egyik foka magasabb lesz, stb…
  2. Ne várjon csodát Bár ez egy részletes látványterv, ne várjon csodát, a kidolgozottsága messze elmarad a kiállításokon bemutatott képektől. Az épületet jól megmutatja, de a környezet általában csak egy kék égbolt és egy zöld talaj, az anyagok valóságszerűek ,de nem tökéletesek. A kezdőoldalunk alján jobbra megnézheti milyen kidolgozottságú képeket szoktunk csinálni.
  3. Belső tereket is nézze meg A mai programokkal a belső tereket is meg lehet nézni ott is tud egy belső túrát tenni, ezek sokszor csalókák, úgyhogy ezeket fenntartással kezelje. Gyakran levesszük a tetőt, és így fentről lehet bepillantani a házba, megfigyelve az egyes helységek kapcsolatát.

Itt már nincsenek szabályok, nincs tennivalója ez a rész már csak a mi dolgunk.

Olyan állapotba hozzuk a rajzokat, hogy az egy engedélyezési eljárásnak megfeleljen. További méreteket teszünk rá, kidolgozzuk a metszeteket és a homlokzati rajzokat.

Megírjuk az összes szükséges kelléket: műszaki leírás, hulladék kezelés, hőtechnika, nyilatkozatok, szakhatósági egyeztetések eredményei. Beillesztjük  a tulajdoni lapot, a térképmásolatot, és a többi szükséges hivatalos iratot. majd az egész anyagot beadjuk.

Az elmúlt tapasztalatok alapján az engedélyezési eljárás 30 nap szokott lenni, utána jogerőre emelkedés még két hét.

Tartószerkezeti tervek

Már menet közben is egyeztetünk folyamatosan a statikussal, és ha elkészültek az építész tervek, átadjuk a statikusnak, aki ez alapján elkészíti a tartószerkezeti kiviteli terveket. Ez általában az alapozás, födém, koszorúk pillérek-gerendák terveit tartalmazza. Ezeknek a terveknek az elkészítése általában 3-6 hét, függően az épület bonyolultságától.

Épületgépészeti tervek

Függően az kivitelezés bonyolultságától és a megrendelő igényétől, az épületgépészeti tervek elkészülhetnek egyszerűsített és részletes kiviteli formában is. Normál családi háznál ahol csak egy radiátoros vagy padlófűtés van elég szokott lenni az egyszerűsített terv. Fontos szempont, hogy a szennyvízcsatorna kifolyik-e gravitációsan az utcai szennyvízcsatornába, vagy átemelő szükséges hozzá

Épületvillamossági tervek

Függően az kivitelezés bonyolultságától és a megrendelő igényétől, az épületvillamossági tervek elkészülhetnek egyszerűsített és részletes kiviteli formában is. Normál családi háznál ahol nincsenek nagy fogyasztók  elég szokott lenni az egyszerűsített terv és az 1 x 32 A teljesítmény. 

Ha az összes lépésen túljutottunk a kezébe kaphatja az építési engedélyt.

A költségvetés  fontos része a tervnek, hiszen ez alapján lehet meghatározni az épület kivitelezési árát. Sajnos csak a tervek elkészülte után lehet elkészíteni, így előfordulhatnak meglepetések. A tervezés során érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a műszaki megoldások árait többletköltségeit, így a végleges ár már nem áll majd messze az elképzeléstől.

A költségvetést fontos jól elkészíteni, mert ha a hiányzó tételek a kivitelezés közben jelentkeznek mind a kivitelezőnek, mind a megrendelőnek problémás lehet, továbbá a kivitelezőnek alkalmat teremthet magasabb áron elvállalni, mert arra a munkára úgysem keres a megrendelő másik vállalkozót.

A költségvetés megrendelhető árazott és árazatlan formában is. Árazott költségvetés esetén a programban lévő aktualizált anyagárak, és egy felételezett átlagos rezsióradíj alapján számított kivitelezési árak kerülnek bele. Ebben az esetben is a kivitelezők által adott árak jelentősen is eltérhetnek az általunk számolt ártól. Ennek az az oka, hogy a vállalkozók eltérő gépesítéssel, eltérő emberállománnyal, eltérő haszonkulccsal, és eltérő rutinnal rendelkeznek.

A vállalkozók által elküldött ajánlatok között akár 50 % árkülönbség is lehet!

Egyszerűsített Épületvillamossági műszaki leírás

Egyszerű bejelentéses tervekhez vállaljuk az ehhez megfelelő Épületvillamossági műszaki leírást, más szóval az egyszerűsített elektromos leírást. Ennek díja nettó 65-90 ezer forint között mozog. Amenniyben szüksége van ilyen épületvillamossági egyszerűsített rendszertervre, küldje el a meglévő építész terveket, és kérjen ajánlatot.
 

Egyszerűsített Épületgépészeti műszaki leírás

Egyszerű bejelentéses tervekhez vállaljuk az ehhez megfelelő Épületgépészeti műszaki leírást, más szóval az egyszerűsített gépészeti leírást. Ennek díja nettó 65-90 ezer forint között mozog. Amenniyben szüksége van ilyen épületgépészeti egyszerűsített rendszertervre, küldje el a meglévő építész terveket, és kérjen ajánlatot.

Fontos!:
FELHÍVÁS AZ EGYSZERŰ BEJELENTÉS 2019. OKTÓBER 24-I VÁLTOZÁSAIRÓL

Nem lesz kötelező az építési napló és változik az egyszerű bejelentés menet a maguk számára építtetőknek.

Október 24-étől ha az építtető természetes személy és a saját lakhatását építi. nem kötelező az e-napló vezetése.Ez csak a magánszemélyekre vonatkozik.

E-naplót  érdemes nyitni, hiszen az építési napló alkalmas hatósági vagy bírósági eljárásban

Október 24-étől minden egyszerű bejelentés az ÉTDR-ren keresztül történik majd. Ez minden egyszerű bejelentésre vonatkozik, ezért az e-napló készenlétbe helyezése már
nem elég egyszerű bejelentésnek.

Ha  eltér a tervektől, nem kell majd külön bejelenteniük de a kiviteli dokumentáció a helyszínen kell tartani.

Nem lesz kötelező a tervezői művezetés, és a felelősségbiztosítás sem.

Az új szabályok csak az új bejelentésekre vonatkoznak  Aki már megtette a bejelentést, annak  továbbra is az elektronikus építési naplóban zajlik minden, azt kötelező vezetni, továbbra is kötelező a tervezői művezetés, a felelősségbiztosítás, és az eredeti dokumentációtól való eltérést ugyanúgy be kell jelenteni, mint korábban.

Budapest, 2019. október 22. 

Miniszterelnökség,
Építészeti és Építésügyi Helyettes  Államtitkárság